Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Szlak trzech zamków

Najcenniejszą pamiątką historii na ziemi jelczańskiej są pałace rodu von Saurma-Jeltsch oraz ruiny zamku książąt piastowskich w starorzeczu Odry. Wpisały się one na stałe w krajobraz Jelcza-Laskowic.

Pałac w Laskowicach pierwotnie należał do rodziny Pretficzów. Z powodu problemów finansowych, w 1650 roku, Jan Ernest Pretficz sprzedał włości sąsiadowi, Wolfowi Albrechtowi von Saurma-Jeltsch. 

Od 1797 roku pałac był główną siedzibą rodu. Dzisiejszy wygląd posiadłość uzyskała w roku 1886 roku, kiedy to nadano jej charakter neorenesansu niderlandzkiego, zaś wnętrza urządzono w stylu angielskim.

W trakcie II wojny światowej pałac nie uległ zniszczeniom. Po 1945 r. został przejęty przez majątek państwa. Od 1945 roku był szkołą zawodową z internatem, a od 1956 filią Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Pałac jest otoczony parkiem w stylu angielskim, w którym można odnaleźć tak wyjątkowe gatunki roślin, jak tulipanowce amerykańskie, platany klonolistne, cyprysik Lawsona czy magnolie.


Kolejna posiadłość rodziny von Saurma-Jeltsch mieści się w byłej wsi Jelcz. Powstała w miejscu XVII-wiecznego drewnianego pałacu myśliwskiego. W 1829 roku stała się siedzibą rodu von Saurma-Jeltsch, ponieważ pałac w Laskowicach okazał się za mały. Pałac w Jelczu zbudowany został w stylu neogotyckim, zaś na frontonie umieszczony został herb rodziny von Saurma-Jeltsch. Pałac otoczony jest parkiem angielskim, w którym znajdowała się oranżeria z egzotycznymi roślinami. W połowie XIX wieku został on połączony z Oławą solidną brukowaną drogą.

Po drugiej wojnie światowej kompleks stał się siedziba wojsk Armii Radzieckiej, a następnie Wojska Polskiego, co przyczyniło się do jego znaczącej degradacji. Mieściła się tutaj misja charytatywna, działająca przy kościele św. Elżbiety we Wrocławiu. Obecnie budynek należy do Archidiecezji Wrocławskiej. Nie wiadomo, kiedy zostanie on wyremontowany, ani na jakie cele zostanie przeznaczony.

Ostatnim z zamków jest tak zwany Zamek na Wyspie. Są to ruiny XIV-wiecznego zamku w urokliwym i pół dzikim starorzeczu Odry. Był to gród drewniano-ziemny na wyspie oblanej wodami Odry. Prawdopodobnie był on elementem systemu obronnego Wrocławia. Pierwsze wzmianki na temat grodu kamienno-ceglanego pochodzą z 1268 roku, kiedy odwiedził go książę Włodzisław, regent księcia Henryka IV Prawego.Od początku XIV wieku zamek nieustannie zmieniał właścicieli, aż do 15 maja 1508 roku, kiedy to przeszedł w ręce bogatej wrocławskiej rodziny kupieckiej Konrada Sauermanna. Przez wieki zamek był wielokrotnie niszczony, zwłaszcza w okresie wojny trzydziestoletniej. Odbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku pełnił funkcje rezydencji. Po uregulowaniu koryta Odry, w 1785 roku, stracił na swoim znaczeniu. Pełnił wiele funkcji: sądu, gorzelni a do końca XIX wieku browaru. Z początkiem XX wieku popadł w kompletną ruinę.

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Kontakt

Stopka