Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Stop pożarom traw!

Przełom zimy i wiosny jest to okres, w którym wzrasta liczba pożarów łąk oraz nieużytków. Trawy po zimie są bardzo wysuszone co skutkuje ich szybkim spalaniem. Niekorzystny w tej sytuacji jest także wiatr, który pomaga w rozprzestrzenianiu  się ognia.

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych oraz niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje pożyteczny rozkład resztek roślinnych, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są truciznami zarówno ludzi jak i zwierząt.

Pożary łąk i nieużytków bardzo szybko mogą wymknąć się spod kontroli o przemieścić się na pobliskie lasy i zabudowania co może stanowić bardzo poważne zagrożenie. W czasie pożarów traw giną zwierzęta, nie tylko te dzikie, ale także domowe, które przez zupełny przypadek znalazły się w zasięgu pożaru. Giną jeże, lisy, zające, borsuki, nornice i inne drobne gryzonie.

Jednak co bardzo istotne w pożarach, których przyczyną jest wypalanie traw giną ludzie. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.

Według statystyk w 2017 roku w Polsce odnotowano 38 634 pożarów traw na łąkach i nieużytkach. Szacowane straty w wyniku pożarów traw w ubiegłym roku wyniosły 10 397 000 zł.

Ruszyła właśnie kampania  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie pod hasłem „ STOP POŻAROM TRAW - ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA” . Szczegóły w poniższym linku.

http://www.stoppozaromtraw.pl/

wstecz

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Imię
Treść

Stopka