Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Szlak trzech zamków

Nierozłączną częścią historii ziemi jelczańskiej są pałace i zamki, które dzięki rodzinie von Saurma-Jeltsch trwale wpisały się w krajobraz Jelcza-Laskowic.

Pierwszym z nich jest pałac w Laskowicach. Posiadłość pierwotnie należała do rodziny Pretficzów. Z powodu problemów finansowych, w 1650 roku  głowa rodu, Jan Ernest Pretficz, sprzedał włości sąsiadowi Wolfowi Albrechtowi von Saurma-Jeltsch. 

Od 1797 roku pałac był główna siedziba rodu. Dzisiejszy wygląd posiadłość uzyskała w roku 1886 roku, kiedy to nadano jej charakter niderlandzkiego romantyzmu, zaś wnętrza urządzono w stylu angielskim.

W trakcie II Wojny Światowej pałac nie uległ zniszczeniom. Po II Wojnie Światowej pałac został przejęty przez majątek Państwa. Od 1945 roku był Szkołą zawodową z internatem, a od 1956 filią Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z siedzibą w Puławach. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Pałac jest otoczony parkiem w stylu angielskim, w którym można odnaleźć tak wyjątkowe gatunki roślin, jak tulipanowce amerykańskie, platany klonolistne, cyprysik Lawsona czy magnolie.


Kolejna posiadłość rodziny von Saurma mieści się w ówczesnej wsi Jelcz. Powstała w miejscu XVII wiecznego drewnianego pałacu myśliwskiego. W 1829 roku stała się siedzibą rodu Saurma ze względu na to, iż pałac w Laskowicach okazał się za mały. Pałac w Jelczu zbudowany został w stylu neogotyckim, zaś na frontonie umieszczony został herb rodziny Saurma. Pałac otoczony jest parkiem angielskim, w którym znajdowała się oranżeria z egzotycznymi roślinami. W połowie XIX wieku został on połączony z Oławą solidna brukową drogą.

Po drugiej wojnie światowej kompleks stał się siedziba wojsk Armii Radzieckiej, a następnie Wojska Polskiego co przyczyniło się do jego znaczącej degradacji. Obecnie pałac jest siedzibą Misji Charytatywnej przy Kościele św. Elżbiety we Wrocławiu.

Ostatnim z zamków jest tak zwany Zamek na Wyspie. Są to ruiny XIV wiecznego zamku w urokliwym i pół dzikim starorzeczu Odry.
Pierwsze wzmianki dotyczące zamku pochodzą z VI wieku. Był to gród drewniano-ziemny na wyspie oblanej wodami Odry. Prawdopodobnie był on elementem systemu obronnego Wrocławia. Pierwsze wzmianki na temat grodu kamienno-ceglanego pochodzą z 1268 roku, kiedy odwiedził go książę Włodzisław regent księcia Henryka IV Prawego.


Od początku XIV wieku zamek nieustannie zmieniał właścicieli aż do 15 maja 1508 roku, kiedy to przeszedł w ręce bogatej wrocławskiej rodzinny kupieckiej — Konrada Sauermana, w którego rodzinie pozostał aż do czasów współczesnych.
Przez wieki zamek był wielokrotnie niszczony zwłaszcza w okresie wojny trzydziestoletniej. Odbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku pełnił funkcje rezydencji. Po uregulowaniu koryta Odry, w 1785 roku, traci na swoim znaczeniu i powoli popada w ruinę. Od tego czasu pełni wiele funkcję: sądu, gorzelni a do końca XIX wieku browaru. Z początkiem XX wieku popada w kompletną ruinę.

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Imię
Treść

Stopka