Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Szlak stawów jelczańskich i nowodworskich

Okolice stawów w gminie Jelcz-Laskowice należą do jednych z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych atrakcji rejonu. Otoczenie obfituje we wspaniałe rozległe łąki, poprzecinane strumykami, rzadko spotykane bogactwo roślinne, oraz gęste lasy. Wszelkie te walory, jak i dogodny dojazd wręcz zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek, pikników i kąpieli w okolicznych stawach.


Pierwszą atrakcją jest kąpielisko miejskie „Jelcz”. Zbiornik wodny o powierzchni 8ha i głębokości maksymalnej do 12 m jest ulubionym miejscem mieszkańców gminy w letnie dni. Woda jest czysta i zdatna do kąpieli, plaża jest strzeżona oraz otoczona bojami. Kąpielisko znajduje się obok Ośrodka Wypoczynku i świątecznego w Jelczu-Laskowicach, gdzie do dyspozycji odwiedzających oddane są domki kempingowe, pole namiotowe, pole kempingowe, a także parking dla samochodów. Na terenie obiektu dostępne są korty tenisowe, kręgielnia, boisko do siatkówki i kometki. W przystani można wypożyczyć łodzie wiosłowe, deski windsurfingowe i rowery wodne.
Zbiornik jest wyrobiskiem po eksploatowanej tu glinie i piasku, użytych do budowy w czasie II wojny światowej zakładów „Bertha Werke” w Jelczu.


Podążając utwardzona droga w głąb lasu, docieramy do duktu leśnego, który prowadzi bezpośrednio nad „Drugi staw”. Znacznie mniejszy akwen o powierzchni zaledwie 1,5 ha. Zbiornik powstał w ten sam sposób jak kąpielisko miejskie. Na końcu akwenu znajduje się piaszczysta plaża z wystającymi przęsłami pomostów, świadczących o tym, iż lata świetności to miejsce ma już za sobą


Przechodząc wzdłuż stawu, dochodzimy do mostu nad dopływem Młynówki Jeleckiej. Po drugiej stronie mostu rozciąga się rozległa łąka Piekarska. Do lat siedemdziesiątych służyła ona do wypasu zwierząt z okolicznych wiosek. Przechodząc przez łąki, dotrzemy do „III Stawu”. Jest to zbiornik powierzchni 3 ha i małej głębokości, przez co w dużej części jest zarośnięty przez roślinność wodną.


Udając się do głównej drogi, przy moście skręcamy w prawo w kierunku Nowego Dworu. Idąc skrajem lasu po częściowo zarośniętej ścieżce, dochodzimy do głównego stawu hodowlanego Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Jelczu-Laskowicach. Akwen ten jest największym z wszystkich, zajmuje powierzchnie ponad 70 ha, zaś dzięki zróżnicowanej linii brzegowej i licznym wysepkom jest ostoja ptactwa wodnego oraz terenem lęgowym.

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Imię
Treść

Stopka