Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Szlak stawów jelczańskich i nowodworskich

Okolice stawów w gminie Jelcz-Laskowice należą do najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych atrakcji rejonu. Obfitują w rozległe łąki poprzecinane strumykami, rzadko spotykane bogactwo roślinne oraz gęste lasy. Wszelkie te walory, jak i dogodny dojazd, wręcz zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek, pikników i kąpieli.

Tzw. "pierwszy staw" to ziornik wodny o powierzchni 8 ha i głębokości maksymalnej do 12 m. Jest on ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców gminy w letnie dni. Woda jest zdatna do kąpieli, plaża jest strzeżona oraz otoczona bojami. Zbiornik jest wyrobiskiem po eksploatowanej tu w czasach II wojny światowej glinie i piasku, na potrzeby budowy zakładów „Bertha-Werke” w Jelczu.

Podążając utwardzoną drogą w głąb lasu, docieramy do duktu leśnego, który prowadzi bezpośrednio nad „drugi staw”. Znacznie mniejszy akwen o powierzchni zaledwie 1,5 ha. Zbiornik powstał w ten sam sposób jak kąpielisko miejskie. Na końcu akwenu znajduje się piaszczysta plaża z wystającymi przęsłami pomostów, świadczących o tym, iż lata świetności to miejsce ma już za sobą.

Przechodząc wzdłuż stawu, dochodzimy do mostu nad dopływem Młynówki Jeleckiej. Po drugiej stronie mostu rozciąga się rozległa Łąka Piekarska. Do lat siedemdziesiątych służyła do wypasu zwierząt z okolicznych wiosek. Przechodząc przez łąki, dotrzemy do „trzeciego stawu”. Jest to zbiornik o powierzchni 3 ha, małej głębokości, zarośnięty przez roślinność wodną.

Udając się do głównej drogi, przy moście skręcamy w prawo, w kierunku Nowego Dworu. Idąc skrajem lasu po częściowo zarośniętej ścieżce, dochodzimy do największego stawu w okolicach Jelcza-Laskowic. Akwen ten zajmuje powierzchnię ponad 70 ha, jest własnością prywatną i pełni funkcje hodowlane. Dzięki zróżnicowanej linii brzegowej i licznym wysepkom jest ostoją ptactwa wodnego oraz terenem lęgowym.

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Kontakt

Stopka