Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Międzynarodowe partnerstwo miast coraz bardziej otwiera się na młodzież. 23 września Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 nawiązała wymianę uczniowską z Zespołem Szkół z Gudensbergu

 

Spotkanie dziewczyn grających w piłkę nożną, letni obóz dla młodzieży w Szczyrcu, a teraz wymiana uczniowska. Obecność młodzieży w trwającym niemal 10 lat partnerstwie miast między Jelczem-Laskowicami, Gudensbergiem i Szczyrcem jest coraz bardziej widoczna. I nic w tym dziwnego - tak realizowane są założenia współpracy, zgodnie z którymi należy włączać w nią jak najwięcej grup społecznych i dbać o aktywność młodego pokolenia.

Niemieccy uczniowie przyjechali do Jelcza-Laskowic wieczorem, 23 września. Powitano ich koncertem "Muzyka nie zna granic", w wykonaniu uczniów PSP nr 2. Dyrektor szkoły Agata Skierska zaprosiła na to wydarzenie m.in. przewodniczącą Rady Miejskiej Beatę Bejdę, radnego Jacka Mikołajczyka i prezesa Centrum Sportu i Rekreacji Krzysztofa Konopkę.

Dyrektor Skierska podkreślała, że wymiana uczniowska jest świetną okazją, aby wcielać w życie europejskie wartości: solidarność, poszanowanie każdego człowieka, tolerancję. I właśnie od konkursu wiedzy o Unii Europejskiej rozpoczął się drugi dzień spotkania. Następnie miało miejsce symboliczne wydarzenie: uczniowie z Jelcza-Laskowic i Gudensbergu zasadzili Dąb Pokoju i uczestniczyli w Sztafecie Pokoju. Popołudniu czekała ich atrakcja: odwiedziny we wrocławskim Aquaparku. 

Poznawanie Wrocławia kontynuowano kolejnego dnia, podkreślając wkład stolicy Dolnego Śląska w ogólnoeuropejską kulturę. Ważnym elementem integrującym było spędzenie przez gości z Niemiec popołudnia i wieczoru w rodzinach uczniów z Dwójki. 

Czwarty dzień wymiany poświęcony był Jelczu-Laskowicom. Uczniowie zwiedzali miasto na wycieczce rowerowej. Popołudnie wypełniły sportowe emocje - rywalizowano w turnieju strzeleckim na strzelnicy miejskiej. Wieczorna dyskoteka była swoistą kulminacją wspólnie spędzonych dni.

W piątek, 27 września, nadszedł czas pożegnania. Każdy uczestnik wymiany otrzymał upominki, a niemieccy goście nie kryli uznania wobec polskiej gościnności. Peter Hassel, dyrektor Zespołu Szkół w Gudensbergu, zaprosił uczniów z J-L na rewizytę w czerwcu 2020, obiecując, że postara się ze swoimi uczniami zrewanżować za wyjątkowo ciepłe i serdeczne przyjęcie.

 

 

wstecz

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Imię
Treść

Stopka