Menu
Menu
Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej UMiG Jelcz-Laskowice
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- Profil w serwisie Facebook
- Projekty krajowe
- Projekty unijne i krajowe
- Komunikacja miejska
- Gospodarka odpadami
Aktualności
-
2020.03.16
Jelcz-Laskowice TV
-
2020.03.16
Kalendarz wydarzeń
Zapowiadamy spotkania, koncerty i wydarzenia sportowe. Z kalendarzem wydarzeń będziecie Państwo zawsze na bieżąco!
-
2022.08.18
Wniosek o wypłatę dodatku węglowego
W rozwinięciu wniosek o wypłatę dodatku węglowego, formularz można również otrzymać w Urzędzie Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice
-
2022.08.18
Jak odebrać dodatek węglowy?
W rozwinięciu publikujemy informacje na temat dodatku węglowego, kto jest uprawniony do tego świadczenia, jaka jest wysokość dodatku, jak wypełnia się wniosek o wypłate dodatku
-
2022.08.16
Zakaz korzystania z wód Odry - rozporządzenie wojewody
Publikujemy rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego ws. zakazu korzystania z wód Odry: wchodzenia do rzeki, kąpieli, połowu ryb oraz pojenia zwierząt
-
2022.07.29
Trening systemu wczesnego ostrzegania
1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17:00 brzmieniem syren alarmowych w gminie Jelcz-Laskowice upamiętniona zostanie 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to jednocześnie trening systemu wczesnego ostrzegania. Wyemitowany zostanie jednominutowy sygnał alarmowy.
-
2022.07.27
Absolutoryjna sesja Rady Miejskiej
W rozwinięciu komunikat przewodniczącej Beaty Bejdy o zwołaniu na 29 lipca br., o godz. 12.00, sesji Rady Miejskiej, wraz z porządkiem obrad
-
2022.07.26
Program leczenia bezpłodności metodą "in vitro"
Przypominamy o programie pn. "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Jelcz-Laskowice w latach 2021 - 2023".
Mogą z niego skorzystać niepłodne pary zameldowane i zamieszkałe w gminie J-L od co najmniej roku, u których wyczerpały się inne metody leczenia niepłodności. Dofinansowanie z budżetu gminy do zabiegu in vitro wtnosi 5000 zł
-
2022.07.12
Cytobus w Jelczu-Laskowicach
30 lipca (sobota) przy Centrum Sportu i Rekreacji ul. Oławska 46 w Jelczu-Laskowicach o godzinie 9:00 stanie Cytobus, w którym będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne nowotworów szyjki macicy
-
2022.07.08
Debata nad raportem o stanie Gminy Jelcz-Laskowice
Sesja Rady Miejskiej w Jelczu-Laskowicach dotycząca absolutorium dla Burmistrza Jelcza-Laskowic za rok 2021 odbędzie się w dniu 29 lipca 2022 r. Podczas obrad niniejszej sesji zostanie przedstawiony Raport o stanie Gminy Jelcz-Laskowice, który podsumowuje działalność Burmistrza Jelcza-Laskowic za 2021 rok, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Miejskiej oraz budżetu obywatelskiego. Nad przedstawionym raportem przeprowadzona zostanie debata. W debacie oprócz radnych, mogą uczestniczyć mieszkańcy miasta i gminy Jelcz-Laskowice.
-
2022.07.04
Biały Piknik
W niedzielę, 10 lipca, odbędzie się w parku przy ul. Witosa integracyjny piknik rodzinny. Okazja do bycia razem z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami. Atrakcyjny program zapewni doskonałą zabawę
-
2022.07.01
Deklaracje do CEEB
Urząd Miasta i Gminy nadal przyjmuje deklaracje o źródłach ciepła, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Można je złożyć elektronicznie na stronie ceeb.gov.pl lub w wersji papierowej w siedzibie urzędu
Sekcja: Samorząd
Menu
Treść
Samorząd
Jelcz-Laskowice uzyskał prawa miejskie 1 stycznia 1987 r. Miasto liczy 16 tys. mieszkańców i jest lokalnym ośrodkiem przemysłowym, specjalizującym się w branży motoryzacyjnej. W Jelczu-Laskowicach działa podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz polskie zakłady przemysłowe, w tym wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Jelcz, zajmująca się produkcją dla polskiej armii.
Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze 35-letnie miasto jest praktycznie samowystarczalne. Jelcz-Laskowice jest dobrze skomunikowany z położonym w odległości 25 km Wrocławiem. Miasto intensywnie się rozwija, zarówno w obszarze gospodarczym, jak i urbanistycznym. Główna oś komunikacyjna - ul. Oławska - systematycznie się zabudowuje, łącząc centrum z osiedlem Jelcz. Miasto otaczają piękne lasy i stawy, co sprzyja aktywności fizycznej i rekreacji.
Sekcja: Gmina
Menu
Treść
Gmina
Gmina Jelcz-Laskowice położona jest we wschodniej części województwa dolnośląskiego. Graniczy z gminami: Czernica, Oleśnica, Bierutów i Oława. Składa się z 15 wsi i miasta Jelcz-Laskowice, położonego około 25 km od Wrocławia w kierunku południowo-wschodnim, 20 km od Oleśnicy w kierunku południowym i 12 km na północ od najbliższego miasta Oławy. Jelcz-Laskowice leży przy drodze wojewódzkiej nr 455 łączącej Wrocław z Oławą oraz przy linii kolejowej nr 277 łączącej Wrocław Brochów z Opolem Groszowicami. Powierzchnia gminy wynosi 16 810 ha, a powierzchnia miasta 1 760 ha.
Sekcja: Oświata
Menu
Treść
Oświata
W mieście i gminie Jelcz-Laskowice funkcjonuje sześć szkół gminnych, jedna powiatowa i dwa publiczne przedszkola. Są to: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II przy ul. Świętochowskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy Al. Młodych, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Prusa, prowadząca zajęcia dydaktyczne w dwóch budynkach - przy ul. Prusa oraz przy ul. Hirszfelda, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Maratończyków Polskich w Miłoszycach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Minkowicach Oł. oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Wójcicach, Publiczne Przedszkole nr 1 przy Al. Wolności oraz Publiczne Przedszkole nr 2 przy ul. Liliowej. Organem prowadzącym Zespołu Szkół przy ul. Techników jest Starostwo Powiatowe w Oławie.
Sekcja: Kultura i Sport
Menu
Treść
Kultura i Sport
Działające od 14 lat Miejsko-Gminne Centrum Kultury ma na swoim koncie wiele spektakularnych wydarzeń, a organizowane przez nie imprezy przyciągają setki widzów. W 2017 r. MGCK włączyło się w obchody 30-lecia nadania praw miejskich Jelczowi-Laskowicom. Występ orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutą Krzesimira Dębskiego i z jego autorskim show był wielkim przeżyciem dla wielu mieszkańców miasta i zaproszonych gości. Równie dobrze jelczańska publiczność przyjęła Macieja Niesiołowskiego z orkiestrą i solistami czy artystów Lwowskiej Opery i Baletu.
Tradycje sportowe Jelcza-Laskowic sięgają lat 60. XX, kiedy w klubie Moto-Jelcz trenowali mistrzowie Polski, medaliści mistrzostw świata oraz olimpijczycy. Oddane do użytku w 2015 r. Miejsko-Gminne Centrum Sportu i Rekreacji dało nowy impuls do rozwoju sportu. W 2017 r. Centrum Sportu było areną igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games 2017. W jelczańskiej hali sportowej swoje mecze rozgrywa drugoligowa drużyna TS Faurecia Volley Jelcz-Laskowice. Odbywają się tu niezwykle efektowne zawody o Puchar Świata w Tańcach Latynoskich i Standardowych.
Sekcja: Turystyka
Menu
Treść
Turystyka
Gmina Jelcz-Laskowice ma wiele do zaoferowania miłośnikom aktywnego wypoczynku. Aż 32% obszaru gminy pokrywają lasy. Jelcz-Laskowice przylega do zachodniej ściany Borów Stobrawskich, mając w bezpośredniej bliskości historyczne koryto Odry. Nadodrzańskie okolice to raj dla turystów, wędkarzy czy amatorów przyrodniczych zdjęć. Odważniejsi mogą wybrać się na spływ kajakowy rzeką Smotrawą, przy ujściu której znajduje się rezerwat przyrody Łacha – Jelcz. Dla miłośników historii gratką będą pałace i zamki, pochodzące z różnych wieków. Warto zapoznać się z przemysłową częścią miasta, gdzie w okresie powojennym funkcjonowała jedna z największych polskich fabryk motoryzacyjnych - Jelczańskie Zakłady Samochodowe. O czasach prosperity tej firmy, dzięki której powstało miasto, przypomina Izba Historii Marki Jelcz. Kolejną atrakcją jest sieć bunkrów ukrytych w lasach między Jelczem-Laskowicami a Lubszą.
Poniżej publikujemy prezentację o historii największego zabytku Jelcza-Laskowic - pałacu hrabiów von Saurma-Jeltsch, pełniącego obecnie funkcję siedziby Urzędu Miasta i Gminy.
Sekcja: Sprawy Społeczne
Menu
Treść
Sprawy społeczne
Świadczenie pomocy społecznej osobom niesamodzielnym, starszym, borykającym się z różnymi problemami życiowymi należy do zadań jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o samorządzie gminnym precyzuje, że pomoc społeczna to jedno z zadań własnych gminy, a składa się na nią także organizacja ośrodków i zakładów opiekuńczych czy utrzymywanie systemu wspierania rodziny oraz pieczy zastępczej.
W mieście i gminie Jelcz-Laskowice zadania socjalne realizowane są głównie poprzez działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponadto gmina uprawia aktywną politykę prorodzinną poprzez ułatwienia i zniżki dla rodzin wielodzietnych w ramach Jelczańsko-Laskowickiej Karty Dużej Rodziny.
Przy UMiG działa Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a schorowani i starsi mieszkańcy mogą znaleźć stałą i fachową opiekę w Domu Pomocy Społecznej w Oławie.
Kontakt
Sekretariat
71/ 381 - 71 - 00
71/ 381 - 71 - 22
71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl