Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

Menu

Treść

Akcja usuwania barszczu Sosnowskiego

Burmistrz Jelcza-Laskowic informuje, że do 30 września 2024 r. w gminie Jelcz-Laskowice będzie trwała akcja zwalczania barszczu Sosnowskiego. Zadanie zostało powierzone firmie „AGRO-BUD Marcin Bilkiewicz” z siedzibą w Małym Dólsku 2, 86-140 Drzycim,
NIP 559-202-79-68.

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego będzie polegać na zastosowaniu:

1)   metod mechanicznych - w trybie pilnym pozbycie się części nasiennych barszczu Sosnowskiego, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się nasion rośliny;

2)   metody chemicznej - przy użyciu herbicydów w pierwszym etapie prac, w razie potrzeby cykliczne powtarzanie aplikacji na nowo wzeszłych roślinach.

Obszar wykonywanych prac obejmuje między innymi: os. Europejskie, os. Jelcz, pola w obrębie Nowego Dworu, pas drogowy drogi powiatowej nr 1543D w kierunku na Nowy Dwór. Zwalczanie barszczu wykonywane jest zgodnie z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jednocześnie zwracam się z apelem do właścicieli  i zarządców nieruchomości o usuwanie tej toksycznej rośliny stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zgodnie z art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 82), właściciel gruntu ma ustawowy obowiązek przeciwdziałania degradacji gleb. Zalecane jest, aby usunięcie barszczu Sosnowskiego powierzyć podmiotowi, który specjalizuje się w usuwaniu toksycznych roślin. W przypadku wystąpienia poparzeń odpowiedzialnością może zostać obarczony właściciel lub zarządca nieruchomości, na której zaistniało zdarzenie. Przypominam, że barszcz Sosnowskiego jest rośliną niebezpieczną i silnie toksyczną.

 

Burmistrz Jelcza-Laskowic

Piotr Stajszczyk

 

 

  • barszcz Sosnowskiego

wstecz

Kontakt

Sekretariat
 71/ 381 - 71 - 00
 71/ 381 - 71 - 22
 71/ 381 - 71 - 45
fax. 71/ 381 - 71 – 11
um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl

Kontakt

Stopka